گزارش سفر به: یونان، سرزمین اساطیر

گزارش سفر به: "یونان، سرزمین اساطیر"

یونان از جمله کشورهایی است که برای جهانگردان محبوبیت ویژه‌ای دارد. شاید این محبوبیت بیش از اینکه به موقعیت جغرافیایی آن مربوط باشد، مرهون تاریخ پر نشیب و فراز آن است. ادبیات و فلسفه و هنر در تاریخ این کشور بسیار پر رنگ است و در جای جای آن می‌توان آن را یافت.

مقدمه:

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است، این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است. «یونان» نام فارسی این کشور است. یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطهٔ ترکان عثمانی است. این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌نویسی (شامل هردو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است. یونان تاریخی ویژه و پرحادثه دارد و دارای میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود به حساب می‌آید.

مساحت این کشور -که از بیش از 6000 جزیره (227 جزیره مسکونی) تشکیل شده است- حدود 132 هزار کیلومتر مربع (تقریبا معادل استان یزد) و جمعیت آن حدود یازده میلیون نفر (تقریبا معادل استان تهران) است.

خلاصه‌ای از تاریخ یونان باستان:

۱۰۰۰ پیش از میلاد: مردم یونانی زبان در سرزمین اصلی یونان ساکن شدند. این افراد اوّلین منطقهٔ شهری خود را بنیانگذاری نمودند. این کار همزمان (یا پس از) سکونت آریاییها در ایران بود.

۷۷۶ پیش از میلاد: اولین مسابقات المپیک، در شهر المپیا، در جنوب یونان برگزار گردید.

۷۵۰ پیش از میلاد: یونانیها گسترش مستعمرات را در سرتاسر مدیترانه، آغاز کردند. از جمله جزیره سیسیل  در جنوب ایتالیا.

۵۹۴ پیش از میلاد: قانون گذار آتنی، سولون، نخستین قوانین آتن در حوزه سیاست و قضاوت را نوشت.

۵۰۷ پیش از میلاد: کلئیستنس دمکراسی آتن را تاسیس کرده و عصر کلاسیک آتن باستان آغاز شد.

۴۹۰ پیش از میلاد: داریوش، پادشاه هخامنشی، در پشتیبانی از هیپیاس، حاکم پیشین آتن، سپاهی را روانه یونان میکند. آتنی‌ها در جنگ ماراتون، ارتش ایران را به عقب می‌رانند.

۴۸۰ پیش از میلاد: نیروهای ایرانی، به رهبری خشایارشا در جنگ ترموپیل، سپاه اسپارت، را در هم می‌کوبند. و سپس آتن را فتح میکنند. مدتی بعد ناوگان دریایی ایران و آتن در جنگ سالامیس، درگیر میشوند. پس از نیم روز درگیری، ناوگان ایران صحنه جنگ را ترک کرده و خشایارشا به ایران بازمیگردد.

۴۷۹ پیش از میلاد: نیروی زمینی ایران به رهبری مردونیه، برای بار دوم آتن را فتح میکند. سپس نیروهای متحد آتن و اسپارت، ایرانیان را محاصره کرده و در جنگ پلاته آنان را شکست میدهند. تاریخنگاران یونانی از این جنگ به عنوان پایان حضور نظامی ایران در یونان یاد میکنند.

۴۲۹ - ۴۶۲ پیش از میلاد: آتن در عصر پریکلس، ژنرال و سیاست‌مدار یونانی، شکوفا شد. بهترین بخشهای تپه آکروپولیس از جمله معبد بزرگ پارتنون برای ایزدبانو آتنا، در این زمان ساخته شد.

۴۰۴ - ۴۳۱ پیش از میلاد: دو اتحادیه یونان، اتحادیه دلوس به رهبری آتن و اتحادیه پلوپونزی به رهبری اسپارت برای بدست گرفتن کنترل یونان با هم وارد جنگ می‌شوند. جنگ پلوپونز مدت ۲۷ سال طول کشیده و با پیروزی قطعی و کامل اسپارت که از پشتیبانی کوروش کوچک، شاهزاده هخامنشی برخوردار بود، تخریب دیوارهای آتن و نابودی دموکراسی این شهر به پایان رسید.

۳۳۸ پیش از میلاد: فیلیپ اهل مقدونیه، پدر اسکندر، در جنگ چایرونی، سراسر یونان را فتح می‌کند. پیروزی فیلیپ، عصر استقلال مناطق شهری یونان را پایان می‌دهد. پس از او اسکندر مقدونی، کار پدر را تکرار کرده و یونانیان را مجبور به اطاعت میکند.

 

۱۸۷ پیش از میلاد: با شکست فیلیپ پنجم مقدونی، رومی ها جای مقدونی ها را در یونان میگیرند.

 

اساطیر یونان:

در ادبیات یونان اسطوره‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند و شاید بدون اطلاع کافی از این موضوع حتی بازدید از مناطق تاریخی این کشور بی‌معنی باشد. لذا بسیار کوتاه به این مقوله می‌پردازیم.

برای بخاطر سپردن این مطلب بهتر است این اسطوره‌ها را به سه بخش تقسیم کنیم:

  1. خدایان المپ و تایتان‌ها
  2. غول‌ها و هیولاها
  3. قهرمانان و ناجیان

خدایان المپ یا المپ نشینان ۱۲ تن بودند که پس از سرنگونی تایتان‌ها حاکم شدند. مقر خدایان بزرگ و اصلی کوه المپ است. کوه المپ محل نبرد تایتانها با خدایان دوازده گانه بود و بعدها هم به عنوان محل زندگی خدایان از آن نام برده شد. تمام المپ‌نشینان به نوعی با یکدیگر خویشاوندی داشتند و بنا به شرایط زمانه هر از گاهی یک یا چند تن از آنها بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفتند. برای مثال اگر در زندگی واقعی، همسر حاکم یا شخص قدرتمند منطقه از شخصیت قوی یا خانواده مهم‌تری بود، خدایان زن و به خصوص هرا که خدای مادر بود مورد توجه می‌گرفت؛ اگر جنگی در میان بود، معبد خدای جنگ بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. از این قله مرتفع زئوس خدای خدایان فرامین خود را به سایر خدایان صادر می‌کند خدایان هر کدام خانه‌ای مخصوص خود دارند.

قلهٔ المپ مرتفع‌ترین کوه یونان است، شعرا فکر می‌کردند این قله با آسمان تماس دارد.

خدایان اصلی به زبان رومی از این قرار هستند:

ژوپیتر, زئوس (شاه خدایان)

نپتون, پوزئیدون (خدای دریا)

پلوتو, هستیا (ایزدبانوی تندرستی)

مارس, آریس (خدای جنگ)

وولکن, هفانیستوس (خدای آتش و آهن)

مرکوری, هرمس (خدای سفر)

فیبوس, آپولو (خدای خورشید و نور)

یونو, هرا (همسر زئوس)

مینروا, آتنا (ایزدبانوی خرد)

دیانا, آرتمیس (ایزدبانوی شکار)

ونوس, آفرودیته (ایزدبانوی عشق و زیبایی)

سرس, دیمیتیر (ایزدبانوی کشاورزی)

هستیا جای خود را به دیونیسوس داد تا در میان انسان‌ها زندگی کند. هادس نیز گرچه همواره از خدایان مهم به شمار می‌رود، در زیر زمین جای دارد. یونانیان می‌گویند وقتی برای فرمانروایی جهان بین سه خدای اصلی یعنی زئوس، پوزئیدون و هادس قرعه‌کشی انجام شد، آسمان‌ها و زمین به زئوس، دریاها به پوزئیدون و زیر زمین به هادس رسید. این‌ها هر سه با هم برادرند و پسران کورونوس خدای کشت و زرع اند. کورونوس در دیار هادس است و در غیاب وی زئوس تواناترین خدایان به شمار می‌رود.

غولها و هیولاها عمدتا اشکال نیمه انسان، نیمه حیوان و یا ملغمه‌ای از حیوانات هستند. مثلا کایمرا ملغمه‌ای از شیر، بز و مار است

قهرمانان نیز در اساطیر جایگاه ویژه‌ای دارند مثل هرکول

*توصیه می کنم درباره میتولوژی(اسطوه شناسی) یونان حتما به ویکی‌پدیا مراجعه کنید و یا کتابهای "ایلیاد" و "ادیسه" نوشته هومر را بخوانید.

 

گزارش سفر:

برای این سفر ما هفته دوم مهرماه که اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر است را انتخاب کردیم در این زمان علاوه بر اینکه بعلت پایان زمان سفرها، قیمت‌ها کمتر شده است از نظر آب و هوا نیز برای سفر به یونان مناسبتر است. دمای متوسط کشور یونان در این زمان از سال بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد است.

روز نخست:

پرواز ما از طریق دوحه به آتن انجام شد. این پرواز حدود چهار ساعت و نیم طول می کشد و با گذر از روی کشورهای بحرین، عربستان ، مصر و عبور از عرض مدیترانه به آتن می رسد. نکته جالب اینه که درست از روی شهر قاهره عبور میکنیم و رود عظیم نیل را که در جلگه حاصلخیز آن پیچ و تاب می خورد را می‌بینیم و جالبتر اینکه اهرام سه گانه هم دیده می‌شوند که بسیار هیجان انگیز است.

ساعت پنج و نیم به فرودگاه بین المللی آتن(Eleftherios Venizelos)  رسیدیم و بلافاصله به قسمت چک پاسپورت وارد شدیم و بدون هیچ کار اضافه ای به سمت محل دریافت چمدانها حرکت کردیم. فرودگاه آتن برخلاف تصور من بسیار کوچک بود و به هیچ وجه شباهتی به فرودگاهی که در کشوری اروپایی و توریستی واقع باشد نداشت. برای برداشتن چرخ دستی جهت حمل چمدانها حتما باید سکه یک یورویی داشت تا بتوان یک چرخ حمل بار را از قسمت مخصوص برداشت. گمرگ که در قسمت خروجی قرار دارد تقریبا کاری با کار شما ندارد و به سادگی از آن عبور خواهید کرد.

قطار شهری آتن که به سیستم مترو شهر می پیوندد ایستگاهی در درب خروجی فرودگاه دارد و به سادگی می توان با استفاده از آن تا داخل شهر رفت. البته ما کمی در بیرون فرودگاه منتظر دوستمان-وفا- و پسر کوچکش-رایان- شدیم. وفا و رایان روز گذشته از کانادا به آتن وارد شده بودند و طبق قرار قبلی یک اتومبیل ون فولکس واگن جهت این سفر کرایه کرده بودند. فرودگاه آتن حدود 30 کیلومتر با شهر فاصله دارد (جنوب شرقی شهر قرار دارد) علاوه بر تاکسی با اتوبوس و قطار هم می توان به راحتی به شهر دسترسی پیدا کرد. چون یواش یواش هوا تاریک می شد برای شام تصمیم گرفتیم به شهر کوچکی که در نزدیکی فرودگاه قرار داشت برویم. مارکوپلو، شهر کوچکی است که ویلاهای بسیاری در آن وجود دارد و به نظر شهرکی برای زندگی پولدارهای آتنی است. غذاهای یونانی به غذاهای ترکی شباهت زیادی دارند و به ذائقه ما هم سازگارند.

برای عبور از اتوبانهای بین شهری در یونان باید عوارض پرداخت کرد مثلا عوارض اتوبان فرودگاه به آتن 2.80 یورو است. قیمت هتل در آتن بسیار متنوع است و با توجه به محل و زمان  متفاوت است. ما برای اقامت خودمان در آتن هتل King Jason را انتخاب کردیم که یک هتل سه ستاره در مرکز آتن بود و تا ایستگاه مترو کمتر از 10 دقیقه فاصله داشت. قیمت اتاق دوتخته 70 یورو بود.

روز دوم:

صومعه Dafni  یکی از بناهای بیزانسی  قرن پنجم در غرب آتن است که در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است. متاسفانه به علت تعمیرات داخلی امکان بازدید از این بنا فقط در روزهای خاصی از هفته امکان پذیر است.

مسیر ما از اتوبان اصلی به سمت Corinth ادامه یافت تا وارد شبه جزیره پلوپونز شدیم. این شبه جزیره با باریکه‌ای از خشکی به سرزمین اصلی یونان اتصال دارد و خلیج کورینتس را از دریای اژه جداکرده است. در مکانی که امروزه به نام Isthmia مشهور است در سال 1881 کانالی به طول 6343 متر و به عمق 8 متر و به عرض 21 متر در مدت 12 سال حفر شد. از طریق این آبراه حمل و نقل دریایی بین خلیج کورینتس و دریای اژه تسهیل شد. پلی که بر روی این کانال قرار دارد اکنون به یکی از مکانهای گردشگری یونان تبدیل شده است. یکی از سرگرمی‌های این منطقه بانجی جامپینگ است که از روی این پل انجام می‌شود. ارتفاع پل تا سطح آب حدود 80 متر است.

شهر کورینتس در 85 کیلومتری آتن و در کنار خلیج کرینتس قرار دارد. شهر باستانی کورینتس در 9 کیلومتری جنوب غربی شهر جدید کورینتس است. ورودیه این مکان 6 یورو است. بیشتر آثار بجا مانده مربوط به قرن اول میلادی است.معبد آپولو ، معبد اوکتاویا و همچنین موزه‌ای که از کشفیات این منطقه درست شده از دیدنی‌های این سایت باستانی است.

توجه داشته باشید که در موزه‌های یونان عکاسی از آثار و اشیا آزاد است ولی افراد اجازه ندارند جلو آثار بیاستند و از خودشان به همراه آثار عکاسی کنند. در برخی از مکانها نیز عکاسی بدون فلاش باید باشد.

ما نهار را در رستورانی که در خیابان منتهی به سایت باستانی بود صرف کردیم. غذاهای یونانی مثل غذاهای ترکی به مذاق ما سازگارند. شاید معروفترین غذای یونانی موساکا باشد که از بادمجان، گوشت چرخ کرده، پنیر پیتزا و مخلفات دیگر درست شده است. البته انواع کبابها و غذاهای دریایی هم جایگاه خودشان را دارند. قیمت غذا در یونان نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی ارزانتر و با کیفیت بهتری است. مثلا برای خوردن یک وعده نهار خوب در یک رستوران معمولی با نوشابه 10-8 یورو باید پرداخت درحالیکه همین غذا در فرانسه حدود 30 یورو آب می خورد.

مسیر ما از طریق جاده‌ای نسبتا کوهستانی و سرسبز به سمت جنوب ادامه پیدا کرد در بسیاری از مواقع چشم‌انداز زیبایی به دریا و خلیجهای کوچکی که قایقهای تفریحی و ماهیگیری در آنها پهلو گرفته بودند، وجود داشت. با رسیدن به Epidavros چون هوا کم کم به سمت تاریک شدن می رفت، بلادرنگ سراغ یکی از معروفترین بناهای یونان را گرفتیم. بنای تئاتر اپیداروس که قدمت آن به 300 سال قبل از میلاد بر می گردد اکنون یکی از بناهایی است که در یونسکو به ثبت رسیده و جز میراث جهانی است. این بنا در دامنه‌ تپه‌ای سبز ساخته شده که با درختان جنگلی احاطه شده است. شکل این بنا مشابه سایر تئاترهای یونانی است یعنی یک محل اجرا دایره‌ای شکل که حدود 210 درجه دور آن را جایگاه تماشاگران تشکیل داده است. جایگاه تماشاگران در این بنا 51 ردیف است که از سنگ ساخته شده است. ردیف اول به شکل مشخصی برای افراد مهم درنظر گرفته شده است چرا که سنگها طوری چیده شده‌اند که به شکل صندلی‌های شکیلی به چشم می‌‌آیند. نکته شگفت‌انگیز این سازه سیستم اکوستیک آن است. طوری که صدای نجوای فردی که در مرکز محل نمایش ایستاده به وضوح به گوش تمامی تماشاگران می‌رسد. ظرفیت این تئاتر 15000 نفر تخمین زده می شود که یکی از بزرگترین سازه‌های موجود از این دست است. هم اکنون نیز در برخی از زمانهای خاص در این مکان کنسرت و نمایش اجرا می‌شود. ورودیه این مجموعه 6 یورو است بازدید از این مکان و مجموعه همراه آن حدود یک و نیم ساعت زمان نیاز دارد. این مجموعه حدود سه ساعت با آتن فاصله دارد.

 در فاصله 40 دقیقه‌ای این سایت باستانی شهر Nafplio قرار دارد. شهر کوچک ماهیگیری-توریستی Tolo در 12 کیلومتری جنوب شرقی نفپلیو واقع شده است. ما برای یک شب اقامت در این شهر هتل Panorama را انتخاب کردیم که بر روی تپه‌ای مشرف به خلیج قرار دارد و نمایی بسیار زیبا را چه در شب و چه در روز می‌توان از آن مشاهده کرد. بابت یک شب اقامت در اتاق دو تخته 80 یورو پرداختیم.

روز سوم:

صبح را با یک صبحانه مفصل در کنار استخر هتل پاناراما شهر تولو آغاز کردیم. در خلیج کوچکی که تولو در آن قرار دارد جزیره بسیار کوچکی را می توان دید که در آن کلیسایی ساخته شده است. این جزیره از مناطق گردشگری تولو است. این امکان برای توریستها وجود دارد تا با کرایه قایقهای پدالی و در کمتر از نیم ساعت خودشان را به جزیره برسانند. خوشبختانه در این موقع از سال (اواخر شهریورماه) آب و هوای یونان بسیار دلپذیر است و از طرفی به دلیل باز شدن مدارس در اروپا و آمریکا از حجم توریستها هم کاسته شده و به همین دلیل قیمتها هم کاهش یافته است.

از شهر تولو تا نفپلیو حدود 12 کیلومتر فاصله است (15 دقیقه). شهر Nafplio پس از استقلال یونان در سال 1829 به عنوان اولین پایتخت یونان انتخاب شد و تا سال 1834 نیز پایتخت یونان جدید بود که پس از آن پایتخت به آتن منتقل شد. از مهمترین بناهای این شهر قلعه Palamidi است که بر روی تپه‌ای مشرف به شهر و دریا (حدود 200 متر از دریا بالاتر است) قرار دارد. این بنا در سال 1711 ساخته شده است. ورودیه این بنا 4 یورو است و برای بازدید از آن یکساعت زمان نیاز است. چشم انداز این قلعه بسیار جالب است. از طرفی به خلیج کوچکی که بندرگاه نفپلیو در آن واقع شده است و از سمت دیگر به شهر نفپلیو که از خانه‌هایی با شیروانی‌هایی به رنگ گل‌بهی پوشیده شده است. در جزیره کوچکی نزدیک بندرگاه قلعه‌ای به نام Bourtzi وجود دارد.

شهر Nafplio را به سمت یکی از مهمترین سایتهای باستانی ثبت شده در یونسکو یعنی Mycenae که در یونانی به آن میکینس و در انگلیسی به آن مای‌سی‌نی گفته می‌شود، ادامه دادیم. ابتدا از شهر باستانی Argos گذر کردیم و سپس به شهر Fichti وارد شدیم. منطقه باستانی Mycenae در حومه این شهر قرار دارد. از Nafplio تا سایت باستانی 25 کیلومتر است که حدودا نیم ساعته می توان به آن رسید.

اقوامی که در تاریخ به آنها Mycenaean گفته می‌شود در 1700 تا 1100 سال قبل از میلاد در این منطقه از یونان ساکن بودند. شاید از مهمترین اتفاقات آن دوره جنگهایی بوده که بین این قوم و تروجانها (اقوامی که در شهر Troy در سرزمین ترکیه امروزی زندگی می‌کردند) رخ می‌داد و داستان اسب تروا هم حاصل این مناقشات است. این سایت باستانی که از دو قسمت مجزا تشکیل شده است بر دامنه تپه‌ای قرار دارد ورودیه آن 8 یورو است که شامل هر دو سایت و موزه می‌شود. دروازه ورودی با نقش برجسته دو شیر ایستاده که فاقد سر هستند تزیین شده است.

 Royal Palace در بالاترین قسمت تپه قرار دارد.بنایی دایره‌ای شکل در پشت درب ورودی وجود دارد که قبرستانی فامیلی بوده است.

بنای دیگر که Treasury of Atreus نام دارد یک مقبره پادشاهی است که دارای گنبدی است که ارتفاع آن از کف 36 متر است. بازدید از این دو بنا حدود دو ساعت زمان نیاز دارد.

ادامه مسیر ما به سمت جنوب و رسیدن به شهر اسپارتی بود (حدود 80 کیلومتر که در حدود یک و نیم ساعت طی شد).

شهر اسپارتی 700 سال قبل از میلاد مرکز جنگجویان و دلیران یونانی بوده است شاید آشیل از معروفترین افراد این قوم بوده است. یونانیان با کمک جنگجویان اسپارتی جلو حمله ایرانیان به آتن را گرفتند. به رسم یادبود مجسمه بزرگی از یک جنگجوی اسپارتی در کنار استادیوم اصلی شهر نصب شده است.

دهکده کوچک Mystras در 6 کیلومتری غرب اسپارتی واقع شده است. شهر قدیمی Mystras بر روی ارتفاعات مشرف به روستا قرار دارد. این شهر که قدمت آن به دوره بیزانسی و قرن 13 میلادی برمی‌گردد بیش از 20000 نفر سکنه داشته است. در این شهر علاوه بر قلعه، تعدادی نیز کلیسا و صومعه وجود دارد. که با نقاشی‌های زیبایی آراسته شده‌اند. در حال حاضر یکی از صومعه‌های این مجموعه هنوز هم فعال است و تردد راهبه ها را در آن می توان دید.

هتل Byzantion در خیابان اصلی روستا قرار دارد. برخی از اتاقهای آن نمای بسیار زیبایی از مجموعه باستانی Mystras -خصوصا در شبها که نورآرایی می‌شود- دارد. قیمت یک شب اقامت در اتاق دوتخته این هتل به همراه صبحانه 60 یورو است.

روز چهارم:  

صبح برای بازدید از مجموعه Mystras که در لیست میراث جهانی ثبت شده است خودمان را آماده کردیم. ورودیه این مجموعه 9 یورو است و دو درب ورودی دارد. یکی در پایین کوه و دیگری در بالای کوه. قطعا برای بازدید از قلعه و بناهایی که در قسمت بالایی کوه قرار دارند بهتر است از پارکینگ بالایی استفاده کرد. در این مجموعه چند کلیسا و صومعه قدیمی، کاخ دوره بیزانسی و خرابه هایی از شهر قدیمی قرار دارد. در داخل کلیساها نقاشی‌ها و تصاویر زیبایی قرار دارند. بازدید از این مجموعه حدود سه ساعت زمان نیاز دارد.

پس از بازدید از Mystras از مسیری کوهستانی به سمت kalamata حرکت کردیم. این جاده از میان یک منطقه حفاظت شده می‌گذرد. این مسیر کوهستانی 50 کیلومتری بیش از یک و نیم ساعت زمان می‌گیرد. شهر  Kalamata ساحلی زیبا دارد. لذا آبتنی در ساحل این شهر خالی از لطف نیست. در سرتاسر خیابان ساحلی رستورانها با دایر کردن تخت و چتر در کنار ساحل علاوه بر فراهم کردن مکانی مناسب برای گردشگران، کار و کاسبی خوبی هم به راه انداخته‌اند.

در فواصل مناسبی نیز از طرف دولت اتاقکهایی برای تعویض لباس و دوش تعبیه شده است.

 مقصد ما شهر المپیا است لذا از مسیر شهر مگالوپولیس به سمت المپیا حرکت کردیم. این مسیر 50 کیلومتری حدود 45 دقیقه زمان می‌برد. اما ادامه مسیر از مگالوپولیس تا المپیا حدود 120 کیلومتر جاده کوهستانی است که حدود دو ساعت و نیم زمان نیاز دارد. Andritsenas شهر کوچکی در میانه راه است. در نیم ساعتی این شهر یکی دیگر از میراث جهانی کشور یونان یعنی معبد آپولو اپیکوریوس در Bassae قرار دارد. ما به دلیل تاریک شدن هوا و احتمال تعطیلی از بازدید این مکان منصرف شدیم. هوا کاملا تاریک شده بود که به شهر قدیمی المپیا رسیدیم. هتل korono که در یکی از خیابانهای اصلی شهر و در نزدیکی سایت باستانی قرار دارد اقامتگاه شبانه ما بود. این هتل دو طبقه بابت یک شب اقامت در اتاق دوتخته به همراه صبحانه 48 یورو از ما طلب کرد. شهر قدیمی المپیا درحقیقت روستای بزرگی است که در کنار سایت باستانی المپیا شکل گرفته است و کل شهر از چند خیابان عمود برهم تشکیل شده است. در خیابان اصلی و مرکزی تعداد زیادی فروشگاه که بیشتر سوغاتی و یادگاریهای المپیا را می فروشند قرار دارد. بیشتر هتلهای این منطقه هم در خیابانهای اطراف قرار دارند. فروشگاهها تا نیمه شب باز هستند و حضور گردشگران را در خیابان و رستورانهای داخل خیابان می‌توان حس کرد.

روز پنجم:

شاید مهمترین سایت باستانی یونان که البته در لیست یونسکو هم ثبت شده است، سایت باستانی المپیا باشد. این مکان که زادگاه المپیک است برای بسیاری از افراد بیش از یک مکان تاریخی ارزش دارد. ورودیه این مکان به همراه ورودیه موزه المپیا 9 یورو است. مکانی که در حال حاضر مورد بازدید می باشد مجموعه‌ای است که از 776 قبل از میلاد تا 393 بعد از میلاد (سالی که رسما به دستور قیصر روم تعطیل شد) یعنی حدود 1000 سال محل برگزاری بازی‌های ورزشی بوده که به المپیک معروف بوده است. در این سایت باستانی به چند محل جداگانه که برای ورزشهای جداگانه طرح‌ریزی شده است برمی‌خوریم. Gymnasium که از ریشه یونانی Gymnos به مفهوم عریان است در مجاور درب ورودی قرار دارد و مکانی بوده است که ورزشکاران در آن تمرینات ورزشی انجام می دادند. Palaestra مکانی برای بازیهایی مثل کشتی، بوکس، و پرش طول بوده است. استادیومی نیز به سبک کنونی وجود دارد که محل برگزاری بازیهای میدانی مثل دومیدانی بوده است. قسمتی نیز برای اقامت ورزشکاران و احتمالا تماشاگرانی که از نقاط دور می‌آمدند. طراحی شده است که شبیه هتلهای امروزی است. اما در میتولوژی یونان این مکان اهمیت خاصی نیز دارد. چراکه در دامنه کوه کوچکی به نام کوه کرونوس قرار دارد. این کوه بنا بر اسطوره شناسی یونان مکانی بوده که پدر زئوس که کرونوس نام دارد سعی در بلعیدن زئوس داشته که زئوس با کمک مادرش از دست او گریخته و به پایین کوه آمده است. عبادتگاهی به نام معبد زئوس در این مجموعه وجود دارد که در زمان خود بسیار عظیم بوده است.

 در داخل این معبد مجسمه بزرگی از زئوس که از عاج، طلا، سنگها و فلزاتی قیمتی ساخته شده بود قرار داشته است. این مجسمه که حدود 1000 سال در این مکان بوده است از عجایب هفتگانه دنیای قدیم بوده است. که در قرن 6 بعد از میلاد از بین می رود (بنا بر نظر باستانشناسان به دلیل آتش‌سوزی عظیمی که در این معبد رخ داده است.) در حال حاضر تنها یک ستون از این معبد با تلاش یک تیم باستانشناسی آلمانی مجددا برپا شده است.

 استادیوم این مجموعه که 192 متر طول دارد و خط شروع و پایانش با یک ردیف سنگ مشکی مشخص شده است مرکز بازیهای میدانی بوده است. در این استادیوم فقط یک صندلی برای داور وجود داشته و مابقی تماشاگران می‌بایست ایستاده بازی‌ها را دنبال می‌کردند. در 400 سال قبل از میلاد این بازی‌ها در 13 رشته ورزشی در پنج روز برگزار می‌شده است. جوایز اصلی این مسابقات غذا مجانی برای مدت زمان مشخص (مثلا شش ماه) به ورزشکاران و همچنین شاخه‌ای از درخت زیتون بوده است.

در این مجموعه چند بنای دیگر نیز وجود دارد که شاید مهمترین آن معبد هرا (همسر زئوس) باشد.

موزه المپیا بسیار موزه غنی است و بسیاری از آثاری را که از این سایت باستانی به دست آمده را می‌توان در آنجا یافت.

شهر المپیا را به سمت شمال شبه جزیزه ترک کردیم. پل معروف وبسیار زیبای Rio-Antirrio بر روی خلیج کورینتس زده شده است. طول این پل معلق 2880 متر است و عوارض عبور از روی پل برای اتومبیلهای سواری حدود 13 یورو است.

مقصد ما شهر Delfi است که حدود 240 کیلومتر با المپیا فاصله دارد. بیشتر مسیر از مناطق کوهستانی عبور می کند که منظره زیبایی از دریا را هم در پشت سر دارد. شهر کوچک دلفی نمایی از یک شهر توریستی است. این شهر کوچک دارای دو خیابان باریک یکطرفه است که سرتاسر پر است از هتل، فروشگاههای سوغاتی و رستوران. ما در هتل Fedriades Delfi  اقامت کردیم و بابت یک شب اقامت 55 یورو پرداختیم. امروز ماهان هم از اسکاتلند به ما پیوست. او با یک اتوبوس بین شهری از آتن مستقیما به دلفی آمد.

روز ششم:

معبد دلفی شاید یکی از معروفترین مناطق باستانی یونان باشد. این معبد در نزدیکی شهر دلفی قرار دارد جزو آثاری است که در لیست میراث جهانی ثبت شده است. قیمت ورودیه 9 یورو است که شامل منطقه باستانی و موزه دلفی است.

دلفی برای تمام یونانیان به عنوان مرکز زمین و محل قرار گیری سنگ امفالوس omphalos  یا ناف ، سنگی به شکل کله قند که میگویند توسط زئوس برای مشخص کردن وسط زمین/جهان فرستاده شده است، محلی مقدس بوده است. در میان این منطقه یا قلب الهه، جایی که بعدها معبد دلفی آپولو بر آن ساخته شد، آتشی جاودان قرار داشته است. پس از نبرد پلاتیا (Plataea) بین یونانیان و پارسیان، مردم یونان آتش تمام شهرهای خود را خاموش کردند و آتشی تازه از معبد دلفی و قلب یونان برداشتند. 
در قرن سوم قبل از میلاد دلفی تحت سلطه اهالی ایتولیا Aetolia (بخشی کوهستانی در شمال یونان) قرار گرفت و بعدها در سال 191 قبل از میلاد توسط رومیان تسخیر شد. دلفی در مدت تسلط رومیان گاهی مورد چپاول قرار گرفته و گاه مورد توجه بعضی از امپراتوران قرار میگرفت و بالاخره با ظهور مسیحیت، معبد دلفی ارزش مذهبی خود را از دست داد و به فرمان تئودونیوس کبیر (Theodosius the Great)، برای همیشه بسته شد.

در مورد علت مرکز جهان نامیده شدن شهر دلفی نیز باید گفت که براساس اسطوره های یونانی، "زئوس" یک عقاب از غرب و یک عقاب از شرق یونان رها کرد تا مرکز جهان را پیدا کنند و دوعقاب آنقدر پرواز کردند تا در نقطه ای بر فراز شهر دلفی به یکدیگر رسیدند و دلفی از آن پس مرکز جهان نامیده شد.

 کسانی که برای طرح سوال یا حاجت خود به معبد آپولو می آمدند (بجز زنها که حق ورود به معبد را نداشتند) پس از پرداخت وجوه و یا قربانیان مناسب، ابتدا سوال خود را از یکی از دستیاران فرشته می پرسیدند و آن دستیار نیز سوالاتشان را از فرشته معبد می پرسید. سپس فرشته یا سروش معبد پیشگویی هایش را بصورت ترکیبی از زبانهای مختلف اعلام می کرد.

 سپس یک کاهن این ترکیب نامفهوم را تاویل می کرد و به شکل یک بیت شعر در می آمد. پس از مدتی، فرشته معبد شهرت

خاصی در یونان بدست آورد بطوری که در مورد امور جنگ و کشورگشایی نیز با او مشورت می شد. همچون مرتاض ها و پیشگوهایی که اکنون در دنیا وجود دارند. مشهور است که در جنگهای معروف " ماراتن" و "سالامیس"  که یونانیان بر ایرانیان پیروز شدند، آتنی ها از توصیه های فرشته معبد آپولو پیروی کرده بودند و پس از پایان جنگها سیل هدایا و نذورات به پاس پیروزی های نظامی به معبد دلفی سرازیر می شد. این هدایا شامل مجسمه ها هم می شد.  

البته همیشه پیشگویی های خدای آپولو به نتایج خوبی نمی انجامید . بطور مثال، بر اساس روایت "هرودوت" مورخ شهیر یونانی، "کروسوس" پادشاه "لیدیا" پیش از حمله به ایران برای مشورت نزد فرشته معبد آپولو می رود و مشورت می خواهد. فرشته معبد هم در جواب کروسوس به او می گوید که "اگر حمله کنی، یک امپراتوری بزرگ ویران خواهد شد" . کروسوس هم به حرف فرشته معبد عمل می کند و به ایران لشکرکشی می کند ولی شکست سختی می خورد که در نهایت به سقوط امپراتوری لیدیا ختم می شود.

از دیگر گفته های فرشته معبد، گفته های او در مورد "سقراط" است که او خردمندترین مرد یونان است. اما سقراط گفت که او خود به جهل خود آگاه است و می داند که هیچ نمی داند. این ادعای سقراط به دو شعار مشهوری که در معبد دلفی حک شده است اشاره دارد مبنی براینکه "خودت را بشناس" و یا "در هیچ کاری زیاده روی مکن"."

 ! اما در قرن سوم میلادی، ناگهان فرشته معبد اعلام می کند که خدای آپولو دیگر با کسی سخن نمی گوید! این اقدام غیرمنتظره تاکنون نیز ادامه یافته است و کسی دلیل آن را نمی داند.

همانظور که گفته شد این سایت باستانی بر دامنه کوه قرار دارد و برای بازدید از آن حدود دو ساعت زمان لازم است، البته حداقل 45 دقیقه نیز باید برای بازدید از موزه زمان در نظر گرفت. از مهمترین قسمتهای این مجموعه می توان به خزانه، امفالوس، معبد آپولو، آمفی تئاتر و همچنین استادیوم اشاره کرد.

در این استادیوم بازی هایی برگزار می شده که به بازیهای پیتون معروف بوده و برخلاف بازی های المپیک که شاخه زیتون نماد جوایز آن بود، در این بازیها شاخه گل شب بو به ورزشکاران اهدا می شد.

موزه بسیار غنی دلفی را از دست ندهید. شاید یکی از بهترین و سالمترین مجسمه های انسان بالدار یا اسفینکس در این مکان باشد که روزگاری بر روی ستونی در داخل این مجموعه بوده است.

بعد از بازدید از موزه به یاد داشته باشید که حدود 200 متر جلوتر و در قسمت راست جاده پرستشگاه آتنا قرار دارد که بازدید از آن لازم است.

ما دلفی را به سمت شرق و صومعه osios Loukas که در 35 کیلومتری دلفی و در میان کوهها قرار دارد ترک کردیم. این صومعه نیز در یونسکو به ثبت جهانی رسیده و هم اکنون نیز کاربری خود را حفظ کرده است. در داخل محوطه اصلی، دیوارها و سقف کلیسا نقوش بسیار زیبای مذهبی را می توان دید. این کلیسا یک سردابه دارد که محل دفن چند تن از معروفترین قدیسهای این صومعه بوده است. این صومعه در سال 944 میلادی ساخته شده است.

سپس از مسیر شهرهای Lamia و Trikala به Kalampaka رسیدیم  این مسیر 230 کیلومتری را در سه ساعت و نیم طی کردیم. شب شده بود که وارد شهر Kalampaka شدیم و با کمک تابلوهای Meteora به سمت هتلی که رزرو کرده ایم حرکت کردیم. از کوچه و پس کوچه های گذشتیم تا به هتل Alsos رسیدیم. شاید اولین

/ 1 نظر / 123 بازدید
علیرضا امیری

با سلام به عموافشین عزیز گزارش بسیار کامل وپرباری از سفر یونان تهیه کردید که از اینهمه دقت نظر وحوصله شما برای ارسال چنین پستی واقعا خوشحالم. شما جزء لینک ثابت وبلاگم هستید اگردوست داشتید مارو هم به لینک های خودتان اضافه کنید. علیرضا امیری و خسته نباشید